Bu sayfada bulabileceğiniz ürün çeşitleri

Doypackler | Kese Kağıtları | Fast Food Ambalajları | Ambalaj Kağıtları | Paket Servis Jelatinleri | Plast Gıda Ambalajları | Bardak Viyolları

1001 Ambalaj

Toplam 173 ürün görüntüleniyor.
Toplam 173 ürün görüntüleniyor.

Gıda Ambalaj Malzemeleri

Gıda ambalajları içinde bulunan ürünün raf ömrünü uzatmak daha sağlıklı bir koşulda saklanabilmesi için kullanılması gereken maddelerdir. Gıda ambalaj malzemelerinden bazıları cam, kâğıt veya karton, alüminyum folyo, plastik kâğıt ve kartonlarla kutu, ambalaj gibi ürünler, plastiklerle esnek veya sert gıda ambalajları, Ürünü temiz ve kuru tutmak, raf ömrünü uzatmak, ürünün bozulmasını önlemek için farklı malzemelerden gıda ambalajı üretilmektedir. Ürünün türü, içeriği, ebadı ve saklama koşullarına göre ambalaj malzemesi belirlenmektedir.

Gıda ambalajında kullanılan malzeme, içeriğinde bulunacak ürünün cinsi, ağırlığı, saklama koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Bu sayede doğru ürünün doğru malzemeden hazırlanmış ambalajda saklanması mümkün olmaktadır. İçeriğinde bulunacak ürünün hava alması veya almaması gibi ihtiyaçları da kullanılacak ambalaj malzemesini belirlemede önemli bir etkendir. Metal ambalajların raf ömrü uzun olurken, dayanıklılığı da oldukça fazladır. Karton ambalaj malzemeleri daha sağlıklı bir saklama koşulu sağlarken, ambalaj dayanıklılığı daha düşüktür. Cam ambalajlar ise herhangi bir kimyasal tepkimeye girme dekilerinden son derece sağlıklı ambalaj malzemeleridir. Kağıt ambalajlar hafif olmaları ve her forma girebilmeleri sebebi ile tercih edilebilmektedirler. Kompozit malzemelerden hazırlanan gıda ambalajları ise son derece dayanıklı ve ihtiyaca göre saklama koşulları belirlenebilmektedirler. Tercih edilecek gıda ambalajı malzemesi, içinde saklanacak gıdanın şekli, türü, kimyasal özellikleri ve dayanıklılık süresi hesaplanarak tercih edilmelidir. Bu sayede doğru ürün doğru ambalajlanarak, daha sağlıklı ve daha uzun saklama koşulları elde edilebilmektedir. Karton, alüminyum ve plastik gibi malzemelerin karışımı ile hazırlanan kompozit gıda ambalajı malzemeleri ise son zamanlarda en çok tercih edilen gıda ambalajlarından biridir. Gıda ambalajı yapımında kullanılan malzemelere göre ambalajın maliyeti de belirlenebilmektedir. Tüketicilerin ve konulacak gıdanın ihtiyacına göre birçok ambalaj malzemesi bulmak mümkündür.

Gıda ambalajı malzemesi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli etken içerisinde bulunacak gıdanın türüdür. Sıvı veya katı, uzun ömürlü veya kısa ömürlü gıdaların konulacağı ambalajın doğru tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sayede gıda maddesinin raf ömrü artarak, gıda kaybı ve dolayısıyla maddi kaybın önüne geçilebilmektedir. Günümüzde tüketilen gıdanın saklama koşulları ve raf ömrü büyük önem taşıdığından, ürünün uzun süre tazeliğini koruması, hava ile temas etmemesi, koku, nem ve ısıdan etkilenmemesi büyük önem taşımaktadır. Saklanacak gıdanın bu özellikleri göz önünde bulundurularak ambalaj malzemesi tercih edilmelidir. Ayrıca tercih edilen gıda ambalaj malzemesinin ekonomik değeri ve geri dönüştürülebilir özelliği de dikkat edilmesi gereken özelliklerinden bazılarıdır. Bu bağlamda alınacak olan gıda ambalaj malzemesi değerlendirilerek içeriği tercih edilmelidir.

1001 Ambalaj

Sağlıklı günler

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.