Toplam 6 ürün görüntüleniyor.
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Pet Şişeler

Sıvıların ambalajlanmasında özellikle kullanılan Pet şişeler, Polietilen Teraftalat denilen ve kısaca PET olarak ifade edilen plastik türünden üretilmektedir. Pet maddelerin sıvılarla uyumu mükemmel seviyededir. Bunun yanı sıra yüksek gaz ve nem tutma kapasiteleri olduğundan aynı zamanda kırılmalara ve darbelere karşı yüksek dayanma gücü olduğundan pet şişeler su, meyve suyu, bitkisel yağlar, deterjan şişeleri, dezenfektan şişeleri, kolonya şişeleri, çeşitli kozmetik ürün şişeleri, meşrubat, asitli içeceklerin paketlenmesinde kullanım oranı en yüksek olan plastik türüdür. Pet şişelerin geri dönüşüm numarası 1’dir. Sayısız kez özellikleri bozulmadan geri dönüştürülüp tekrar kullanılabilmektedirler. Dayanıklılıklarından dolayı doğada yok olma süreleri uzun yılları aldığından pet şişelerin kullanımı bittikten sonra geri dönüşüm için ayrı biriktirilmesi gerekmektedir.

Polietilen (PET) Nedir?

Laboratuvar ortamında üretilen bir hammadde olan polietilen teraftalat, esasında yüksek yoğunluklu bir polyesterdir. Tereftalik asit ve etilen glikolün polimerize edilmesiyle üretilir. Tereftalik asitin polimerize edilmesiyle oluşan Pet maddeler daha yarı kristal yapıda olduğu için renkleri daha koyu ve opak olup, daynıklılık, sertlik, yüksek kayma özelliği, düşük aşınma özelliğine sahiptir. Bu tür Pet malzemeler daha çok plastik çubuk ve plastik levhalarda kullanılmaktadır. Etilen glikolün polimerize edilmesiyle oluşan amorf yapıdaki Pet maddeler saydam ve şeffaftır. Bu Pet maddeler pet şişelerde ve ambalajlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Pet şişeler düşünüldüğünde aşırı sert olmamakla birlikte dirençlidirler. Polietilen teraftalat’ın adında polietilen geçmesine rağmen içeriğinde polietilen yoktur. Polietilen teraftalat, tekstil üretiminde kullanılmak için yeni bir lif arayışında ortaya çıkan plastik türüdür. Sentetik lif olarak üretilen pet maddelerin gerek tek başına gerek yün ve pamuk ile karıştırılarak kullanıldığında, aşınmaya, kırışmaya ve yıkamaya bağlı yıpranmalara karşı daha dirençli olduğu görülmüştür. Plaka halindeki Pet maddelerin iki yönlü esnetilmesiyle film şekline dönüştürülmüştür. pet malzemelerinin kalıba dökülerek belli basınç oranıyla üç farklı yönde şişirilip esnetilmesiyle; sert, kırılmaz ve hafif kaplar oluşturularak bugünkü pet şişelerin temelleri atılmıştır. Bugün dünya üzerindeki şişelerin yüzde otuzluk kısmını pet şişeler oluşturmaktadır.

Pet Şişelerin Geri Dönüşüm Süreci

Pet şişeler, tek kullanımlık ürünler olup ve sıklıkla tüketildikleri için atık miktarları fazla olmaktadır. Üstelik dayanıklılıklarından kaynaklı doğada da uzun süre direnç gösterip çabuk yok olmazlar. Ancak bunun yanı sıra pet şişeler yapıları bakımından yüzde yüz geri dönüştürülerek sürdürülebilir kaynak projesine katkı sağlamaktadırlar. Genel olarak geri dönüşümün aşamaları şu şekildedir

Pet şişelerin içindeki atıklar boşaltılır.

Plastik atıklarının biriktirme kumbarası sarı renktir.

Toplanan atıklar lisansı olan geri dönüşüm tesislerine gönderilir.

Burada atıklar belli kriterlere göre ayrıştırılır.

Sonrasında kırma makinelerine sokulup küçük parçalara ayrıştırılırlar.

Bu aşamadan sonra ya birinci sınıf malzeme ile karıştırılıp yeniden üretime sokulurlar, ya da ikinci sınıf malzeme olarak yine üretimde kullanılırlar.

PET malzemelerin geri dönüşüm süreçleri farklı başlıklar altında incelenmektedir. Birincil (primer) geri dönüşüm  PET üretimi yapılan tesiste hurdaya çıkan pet maddelerin geri dönüşümünü ifade eder. Direk üreticinin hurdası olduğundan ürünler temiz olduğu için en kolay geri dönüşüm şeklidir. Maliyeti düşüktür. Geri dönüşümü yapılan ürün saf malzemeyle karıştırılarak kalitesi arttırılabilir ya da ikinci kalite malzeme olarak üretime dahil olur.

İkincil ( Sekonder) geri dönüşüm 

Bu geri dönüşüm tekniğinde öncelikle atıklar kirliliklerinden tamamen arındırılırlar. Sonrasında öğütme, eritme ve yeniden biçimlendirme yapılır.

Üçüncül ( Tersiyer) geri dönüşüm 

Bu geri dönüşüm fiziksel ve mekanik geri dönüşümün aksine kimyasal geri dönüşümdür. Solvoliz ve piroliz olarak iki şekilde gerçekleştirilir. Solvoliz geri dönüşümde PET malzemenin yapısındaki her şey kimyasallarla parçalanır. Piroliz de ise PET malzeme yüksek sıcaklıkta ve oksijensiz ortamda eritilerek kimyasal dönüşüm gerçekleşmektedir.

Dördüncül ( Kuaterner) geri dönüşüm 

Pet malzemelerin arındırılmasının, sınıflandırılmasının zor olması ya da ekonomik yük bindirmesi durumlarında tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde atıklar yakılarak içlerindeki enerjin ortaya çıkması sağlanır. Pet maddelerin karbondioksit ve suya dönüşmesi için oksijenli ortamda atıkların kontrollü olarak çöp yakma fırınlarında yakılmasıyla olur. sağlıklı günler 1001 Ambalaj.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.